Procedura COVID - 19
PROCEDURA FUNKCJONOWANIA PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PIÓRKOWIE W CZASIE EPIDEMII COVID – 19 Z UWZGLĘDNIENIEM SPECYFIKI PLACÓWKI
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
-
Niniejsza procedura dotyczy wszystkich pracowników świadczących pracę na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Piórkowie zwanej dalej „szkołą” oraz rodziców i uczniów w trakcie trwania epidemii COVID – 19.
-
Celem procedury jest ustalenie sposobu postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny w czasie epidemii COVID – 19 na terenie szkoły.
-
Procedura określa działania i środki zapobiegawcze, które mają zapewnić uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, bezpieczne warunki i pomogą w zorganizowaniu bezpiecznej pracy w czasie epidemii COVID – 19.
II. ZASADY ORGANIZACYJNE I ZASADY BHP
-
W szkole obowiązują zasady ustalone zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji Narodowej.
-
W zajęciach nie mogą uczestniczyć dzieci i młodzież oraz kadra pedagogiczna, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją.
-
Do szkoły mogą uczęszczać uczniowie bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Dotyczy to również pracowników szkoły.
-
W szkole uczniowie ani pracownicy nie muszą zakrywać nosa i ust (nie chodzą w maseczkach), jeżeli nie jest to wskazane w przepisach prawa lub wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia bądź Głównego Inspektora Sanitarnego.
-
Przy wejściu głównym do budynku szkoły umieszczono numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz oddziału zakaźnego szpitala.
-
Przy wejściu głównym i ewakuacyjnym do budynku szkoły umieszczono informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz automatyczne dozowniki płynu do dezynfekcji dłoni.
-
Należy ograniczyć do niezbędnego minimum, przebywanie na terenie szkoły osób postronnych. Osoby takie obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekowanie dłoni.
-
Za osoby postronne uważa się wszystkie osoby niezwiązane bezpośrednio ze szkołą: rodziców, rodzeństwo i osoby z rodziny, absolwentów, uczniów innych szkół, przedstawicieli handlowych, przedstawicieli instytucji i firm.
-
Rodzice dzieci nowoprzyjętych do oddziału przedszkolnego, przez dwutygodniowy okres adaptacji dziecka, mogą w razie konieczności pozostawać w wyznaczonej strefie. Opiekunowie zobowiązani są do zachowania dystansu społecznego w każdej przestrzeni z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
-
Opiekunowie/rodzice przyprowadzający/odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły, zachowując zasady:
-
1 opiekun z dzieckiem/dziećmi
-
dystans do kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
-
dystans do pracownika szkoły min. 1,5 m,
-
opiekunów obowiązuje stosowanie środków ochronnych wymienionych w pkt. 5.
-
Opiekunowie/rodzice przyprowadzający/odprowadzający dzieci nie mogą wchodzić do sal lekcyjnych.
-
Opiekunowie/rodzice są zobowiązani do odbierania telefonów ze szkoły oraz udzielania istotnych informacji o stanie zdrowia dziecka, w szczególności o przypadkach zachorowań w rodzinie i najbliższym otoczeniu.
-
Przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali edukacyjnej, nie może być mniejsza niż 4 m² na jednego uczestnika zajęć i nauczyciela prowadzącego zajęcia.
-
Organ prowadzący zabezpiecza możliwość szybkiego uzupełnienia kadry pedagogicznej w przypadku nieobecności nauczyciela z powodu choroby lub kwarantanny.
-
Podczas zajęć edukacyjnych, poszczególne klasy nie będą tak jak dotychczas zmieniać sal lekcyjnych. Każdej klasie przyporządkowana będzie jedna sala edukacyjna:
- klasa I – sala nr 7
- klasa III – sala nr 6
- klasa V – sala nr 22
- klasa VII – sala nr 21
- klasa VIII – sala nr 26
-
Na wyposażeniu szkoły znajduje się termometr bezdotykowy który w razie potrzeby umożliwi pomiar temperatury.
-
Rodzice powinni wyrazić zgodę na pomiar temperatury dziecka.
-
W każdej sali lekcyjnej znajduje się płyn do dezynfekcji rąk.
-
W budynku szkoły, w sali nr 1 wyodrębniono pomieszczenie pełniące funkcje izolatki.
-
W przypadku zaobserwowania u ucznia objawów mogących wskazywać na infekcję dróg oddechowych, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu (izolatce) zapewniając min. 2m. odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
-
Rodzic zobowiązany jest do informowania o dalszym postępowaniu wychowawcę klasy i dyrektora szkoły.
-
W szkole dostępne są instrukcje obrazkowo-instruktażowe wywieszone w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych z zasadami prawidłowego mycia rąk.
-
Wszystkie osoby przebywające na terenie szkoły, obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, zasłanianie ust podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania ust, nosa i oczu.
-
Obowiązuje zakaz przynoszenia z domu do szkoły zabawek, maskotek oraz innych przedmiotów.
-
Obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych w czasie zajęć.
-
Wychodzenie z dziećmi poza teren szkoły podczas zajęć edukacyjnych należy ograniczyć do minimum.
-
Wycieczki szkolne oraz wszelkiego rodzaju wyjazdy np. na zawody szkolne należy ograniczyć do minimum.
-
Przedmioty i sprzęty znajdujące się w salach lekcyjnych których nie można skutecznie umyć lub zdezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
-
Każdy uczeń posiada własne podręczniki i przybory szkolne i nie może ich pożyczać innemu uczniowi.
-
Jeśli warunki pogodowe będą odpowiednie, lekcje wychowania fizycznego odbywać się będą wyłącznie na boisku szkolnym.
-
Zaleca się korzystanie z boiska szkolnego i pobytu na świeżym powietrzu podczas innych niż wychowanie fizyczne lekcji, jeśli specyfika przedmiotu na to pozwala.
-
W sali gimnastycznej podłoga oraz sprzęt sportowy, powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
-
Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
-
Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
-
Prowadzony będzie monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal i pomieszczeń sanitarnohigienicznych, oraz dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek itp.
-
Monitoring prac porządkowych będą prowadzić nauczyciele pełniący dyżury.
-
Podczas lekcji wychowania fizycznego należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
-
Sale dydaktyczne i korytarze należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę w czasie przerwy, a w razie potrzeby także podczas zajęć.
-
Aby unikać bliskiego kontaktu w szatni szkolnej każda z klas przychodzi do szkoły w różnych, ustalonych wcześniej godzinach.
-
Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych wprowadzono zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie pandemii.
-
Podczas realizacji zajęć pozalekcyjnych, uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania wszystkich punktów niniejszej procedury.
-
Biblioteka szkolna pracuje w dotychczasowych godzinach pracy z uwzględnieniem 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.
-
Dożywianie uczniów w formie cateringu zostaje zawieszone do odwołania.
-
Pracownicy szkoły powyżej 60-go roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi nie będą pełnili dyżurów podczas przerw międzylekcyjnych.
-
Personel obsługi sprzątającej ogranicza kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
-
Pracownicy szkoły zostali poinformowani, że w przypadku wystąpienia objawów choroby zakaźnej powinni zostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki medycznej, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
-
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych, powinien skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
-
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych osoba ta jest izolowana w wyznaczonym pomieszczeniu.
-
Obszar po którym poruszał się pracownik z infekcją dróg oddechowych należy poddać bezzwłocznie gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji.
-
W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń powiatowego inspektora sanitarnego.
III. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
-
Procedura funkcjonowania PSP w Piórkowie w czasie epidemii COWID-19 wchodzi w życie z dniem podpisania stosownego rozporządzenia w tym zakresie.
-
Procedura obowiązuje do odwołania.
-
Treść procedury zostanie zamieszczona na stronie internetowej szkoły.
-
Dyrektor szkoły zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w procedurze, dostosowując zapisy do aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Powyższa procedura została opracowana na podstawie:
- Wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 roku.
- Rozporządzenia Ministra Edukacji narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19.
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19.
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
- Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacja.
Piórków, 18.08.2020 r.
Paweł Czerwiński – dyr. Publicznej Szkoły Podstawowej w Piórkowie